Jdi na obsah Jdi na menu
 


voditko.jpgDenně na ulici potkáváme pejsky uvázané doživotně na vodítku.Jejich páníčci se evidentně  vyhýbají kontaktu s jinými psy, protože se obávají možné reakce, někdy přímo svého miláčka, jindy neznámého kolemjdoucího, či se jen jednoduše strachují, že jim pes uteče hned, jak odepnou karabinu. To je bohužel špatně hlavně pro psy. Takový člověk si  vodítkem jen usnadňuje život.

Vodítko je pouze prostředek a pomocník v některých momentech výcviku, nikoli doživotní úvaz. Někdy pozoruji, že vodítka fungují jako "dálková ovládání". Pes se z nich zásadně neodepíná, protože by se nad ním mohla ztratit kontrola, pouze se beze slov přitahuje nebo se mu šňůra povolí podle momentální situace na trávníku a uvážení pána. Takhle se chlupáč PROVLÁČÍ přes několik ulic a máme vyvenčeno.

Pokud máte doma zvíře zdravě sebevědomé, socializované a v neposlední řadě dostatečně motivované, tzn. máte se svým psem vztah založený na oddanosti a důvěře, nemusíte se bát, že vás pes při první příležitosti vymění za čerstvou stopu zajíce, běžící srnu nebo neznámého čtyřnohého kamaráda v dálce. Nejsilnějším podnětem pro reakci psa musíte být vždycky vy, jenže k tomu se pes musí cíleně vést.

Vodítko vám lásku a věrnost čtyřnožce nezabezpečí. Pes, který má ve své rodině/smečce neotřesitelné místo, důvěřuje ve všech situacích svému vůdci a jeho rodině, svou přirozenou inteligencí dokáže vyhodnotit, že se dostane do existenčních problémů, když zázemí smečky opustí. Fungující smečka totiž své členy oproti vetřelcům zvenčí brání, to je také jedna z jistot, kterou by z vás měl pes cítit. Bez smečky je pes (vlk) ve volné přírodě odsouzen ke smrti

                         vodítko je pouze pomůcka

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pejsek neposlouchá

(Andrea, 19. 3. 2011 0:59)

Musím dodat, že je socializovaná i cvičák jsme navštěvovaly a opět budem, agility miluje. Ale u silnice na volno být nemůže, je schopná přeběhnout dvouprodovou silnici kvůli psovi na druhé straně, nevím, jak jí zafixovat do hlavy, že já jsem ta, kterou si má hlídat. Přes přechod taky na vodítko, puštěná jen na sídlišti a v lese, jinak blízko silnice na vodítku. Četla jsem mnoho rad. Třeba máte další fígl. :-) Doufám.

Pejsek neposlouchá

(Andrea, 19. 3. 2011 0:55)

Dobrý den, mám roční fenku černého boloňáka, je chytrá, na volno od mala pouštěná,ale někdy si postaví hlavu a prostě nepřijde, místo ke mně, jde ode mně, začne si hrát nebo prostě nechce domů a nejde, v tu chvíli nevím co dělat, nalákat se na nic nenechá a když po dlouhé době přijde, tak jak ji potrestat?Děkuji předem za radu